Advanced Search
Your search results

شرایط کار در ترکیه برای خارجی ها

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

آیا می توان در ترکیه کار کرد؟

شرایط و قوانین کار برای خارجی ها در ترکیه

یکی از مواردی که قبل از تصمیم در مورد مهاجرت به ترکیه باید بدانید، مبحث کار در ترکیه و چگونگی دریافت اقامت کاری یا مجوز کار در ترکیه است.  دریافت اقامت کاری در ترکیه از دو روش امکان پذیر است:
روش اول تاسیس شرکت و شروع به فعالیت اقتصادی در ترکیه است که راه اصلی بی دردسری است و تنها موردی که در ابتدا باید نگران آن باشید سرمایه کافی برای شروع کسب و کار است. در جمهوری ترکیه  قوانین کار با ایران متفاوت است. در ترکیه برای هر شغلی نیازمند ثبت شرکت هستید. مثلا اگر می خواهید مغازه فست فود در ترکیه باز کنید، ابتدا باید یک شرکت ثبت کنید و زمینه فعالیت را مواد غذایی انتخاب کنید. سپس بواسطه ثبت شرکت و مجوزهای لازم دیگر که بنا به شغل تعریف می شود شروع به فعالیت می کنید.

هزینه های اولیه برای راه انداری کسب و کار و ثبت شرکت در ترکیه:

  • هزینه های ثبت شرکت و اداره ثبت
  • هزینه ثبت برند یا نام تجاری در صورت لزوم
  • هزینه بیمه اعضای شرکت
  • هزینه مالی مشاور که الزامی است و امور بررسی امور مالی و مالیاتی شما بر عهده ایشان است.
  • هزینه اجاره دفتر یا مغازه (یا خرید واحد)
  • هزینه های آب و برق و مانند آن
  • هزینه سپوتاژ (مالیات ملک اداری یا تجاری) که معمولا تناسبی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد مبلغ اجاره است

روش دوم دریافت اقامت کاری ترکیه این است که در یک شرکت ترک استخدام شوید و آن شرکت برای شما درخواست مجوز کار کند. این روش نیازی به سرمایه اولیه ندارد و تنها سرمایه شما تخصص شماست. اما سختی های خودش را دارد که احتمال استخدام در شرکت های ترک را پایین می آورد. اول اینکه تخصص شما باید به نحوی خاص باشد و خیلی توانمندی منحصر به فردی باشد که کارفرما نتواند آن را در کشور خودش پیدا کند. به بیان دیگر وقتی هموطن ترک می تواند انجام دهد برای چی خارجی استخدام کنیم؟ و این موضوع کار را کمی سخت می کند و دوم اینکه در صورتی که تخصص شما در میان هموطنان ترک زبان به وفور پیدا شود آن کارفرما ترجیح می دهد از هموطنان خودش استخدام کند. چرا که قوانین مالی و حقوقی استخدام یک ترک را هم می داند و هم ساده تر است از استخدام نیروی کار خارجی. مسئله بعدی دانستن زبان ترکی است. شما برای استخدام در هر شرکتی باید بتوانید با همکاران خود تعامل داشته باشید و در صورتی که زبان ترکی را کامل نمی دانید شرایط برای شما کمی سخت تر خواهد شد. متاسفانه مردم ترکیه غالبا زبان انگلیسی را زیاد نمی دانند. البته قشر جوان کمی بهتر می توانند صحبت کنند اما در کل سطح دانش انگلیسی آن هم برای امور کاری و بیزنسی در ترکیه در حد مطلوب نیست. بنابراین استخدام در ترکیه با سختی هایی همراه است. در زیر مراجع استخدام و کاریابی ترکیه را قرار دادیم. در صورتی که شرایط استخدام را دارید می توانید از این مراجع استفاده کنید.

کاریر یکی از بهترین سایت های کاریابی ترکیه است که در آن رزومه خود را وارد می کنید و برای شغل هایی که علاقه مندید ارسال می کنید. در صورتی که کارفرما بپذیرد با شما از طریق تلفن یا ایمیل تماس میگیرند. برای اینکه همواره در صدر متقاضیان باشید هر روز رزومه خود را آپدیت کنید. این سایت اپلیکیش هم دارد که می توانید از آن هم استفاده کنید.

المان آنلاین هم مانند سایت بالاست و جز سایت های محبوب و پرکاربرد در زمینه کاریابی است که شما می توانید برای استخدام در ترکیه در آن رزومه پر کنید و با کارفرما در ارتباط باشید

دیگر سایتهای کاریابی در ترکیه:

در صورتی که با شرایط استخدام توانستید کار پیدا کنید کارفرمای شما برای شما درخواست اقامت کاری می کند که با داشتن اقامت کاری می توانید به صورت قانونی در آن شرکت (و فقز در همان شرکت) کار کنید. در صورتی که محل کار خود را تغییر دادید باید همین مراتب را برای شرکت جدید انجام دهید. در نظر داشته باشید که برخی کارفرمایان ممکن است که برخی از موارد و هزینه ها را از شما طلب کنند. در صورتی که شغل شما برایتان مهم است با ایشان به توافق برسید.

در صورتی که سوال دیگری دارید که در بالا به آن اشاره نشده است با پر کردن فرم زیر با تماس با ترک هوم لند از طریق واتساپ آن را با ما مطرح کنید. کارشناسان ما دراولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.

[wpforms id=”115″]

Compare