اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در ترکیخ
اجازه کار در ترکیه

چالیشما ایزین çalışma izin در معنای لغتی همان اجازه کار می باشد.

که برای هرگونه فعالیت کاری در کشور ترکیه داشتن آن امری ضروری است. همچنین در نظر داشته باشید که برای هرگونه حقوق قانونی شغلی اقامت کاری و بیمه به اجازه کار نیازمند هستید.

به سه طریق شما میتوانید برای اجازه کار در کشور ترکیه اقدام نمایید.

از ایران شغل مورد نظر خود را پیدا نمایید:

شما از طریق کنسولگری برای پیدا کردن کارفرما و شغل مورد نظر خود می توانید اقدام کنید.

در حقیقت باید در نظر داشته باشید که شما باید کارفرمایی پیدا کنید که به تخصص شما نیاز داشته باشد و چندین بار از طریق روزنامه های کثیرالانتشار آگهی داده باشد و هیچ فردی در ترکیه مناسب این شغل نباشد و داوطلب نشده باشد که در این صورت شما فرد مناسبی خواهید بود پس از استخدام کارفرما برای اجازه کار شما اقدام خواهد کرد و اگر مراجع مربوطه با استخدام شما موافق باشند شما از سفارت ترکیه در ایران اجازه سفر را دریافت کرده و به ترکیه مهاحرت خواهید کرد.

سفر به ترکیه و پیدا کردن شغل مورد نظر:

در روش بعدی شما میتوانید با سفری به ترکیه که بدون ویزای اقامت 3 ماه حداکثر است در کشور ترکیه اقدام به پیدا کردن شغل و کارفرمایی که برای شما مجوز کار بگیرد میکنید اگر این مدت زمان برای شما محدود است می توانید 1 سال اقامت گردشگری از اداره مربوطه به امور اتباع بیگانه گرفته و در این مدت شغل مورد نظر خود را جستجو کنید. با توجه به پیدا کردن کارفرما، او برای شما اجازه کار درخواست کرده و در صورت نبودن فرد دیگری که با تخصص مورد نظر شما در کشور ترکیه، طی 21 روز از وزارت کار اجازه شما صادر می شود. در واقع کارفرما باید بتواند وزارت کار را متقاعد کنذ که فرد دیگری با این تخصص برای این حرفه مناسب نیست و به شما نیاز دارد. در این صورت اجازه کار برای مدت یکسال داده خواهد شد. پس از آن و در صورت رضایت کارفرما و عدم سوئ پیشینه اجازه کار شما برای دوسال دیگر تمدید خواهد شد.

شما پس از 5 سال کار دائم در کشور ترکیه با شرایط خاص برای شهروندی ترکیه میتوانید اقدام کنید و پاسپورت این کشور را دریافت کنید و همینطور از بیمه وهمچنین بازنشستگی هم برخوردار شوید.

در این بین باید توجه داشته باشید که هزینه های استخدام فرد خارجی برای شرکت ترک وهمچنین پرداخت بیمه یک خارجی برای کارفرما بسیار گران خواهد شد و همینطور شرکتی که کارفرما آن برای شما جهت اجازه کار اقدام می کند باید حداقل 5 کارمند ترک در استخدام داشته باشد و برای شما اقدام نماید.

سرمایه گذاری در ترکیه:

نوع سوم که شما میتوانید اقدام نمایید این است که شما در کشور ترکیه سرمایه گذاری کنید و شرکت و فعالیت خود را ثبت نمایید. بعد از آن برای دریافت مجوز کار در ترکیه و اقامت اقدام نمایید ولی به این مسئله توجه فرمایید که باید حداقل 5 تبعه ترک را در استخدام شما در بیاورید و در واقع باید در کشور ترکیه کار آفرین باشد که تمام حقوق آن 5 ترک را پرداخت کرده و آنها را بیمه نمایید. در غیر این صورت اجازه کار به شما تعلق نمیگیرد.

منبع: سایت ata kurumsal

برای آگاهی از رویدادهای دیگر برگزار شده و آخرین اخبار در مورد ترکیه و ازمیر به صفحه اخبار و رویدادها رجوع کنید.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Post
آموزش زبان رایگان

آموزش زبان ترکی به صورت رایگان

Next Post
شروع واکسیناسیون کرونا در ترکیه

تاریخ شروع واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در ترکیه اعلام شده است

Related Posts